SİS DAĞINIn WEB SAYFASI
  Sis Dağı FM Sis Dağı Resimler Ziyaretci Defteri Çanakcı İletişim Forum  
GENEL
 SOHBET
ŞİİRLER
E-KART
LİNK PANOSU
YAYLALAR
ŞENLİKLER
TURİZM
VİDEOLAR
MÜZİK EĞLENCE
OYUNLAR
GEZİLER
KEMENÇE
CAGED
DUYURU PANOSU
BÖLGEMİZ
GİRESUN
TRABZON
GÜMÜŞHANE
GÖRELE
TORUL
KÜRTÜN
BEŞİKDÜZÜ
EYNESIL
Online Muzik
FORUMUMUZ
KAYIT
GENEL
SOY AĞACI
GURBETCİLER
GİRESUN
ŞİİRLER
FIKRALAR
DUYURULAR

SİS DAĞI WEB SAYFASI

WEB SAYFAMIZ BÖLGE İNSANIMIZIN HİZMETİNDEDİR. TÜM HEMŞERİLERİMİZLE BERABERİZ

SAYFAMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİNİZİ İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ MAİL ADRESLERİMİZ ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ

  BAHTİYAR ŞENGÜN SİSDAĞİ WEB YÖNETİCSİ  (WEB SİTEMİZİN HER HAKKI SAKLIDIR İZİNSİZ KOPYA YAPILMAZ)

RESİMLER
REKLAMLAR
Reklam siparişi verin


BU  ALANA REKLAM VERMEK İSTERSENİZ MAİL ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞARAK REKLAMLARINIZI BU ALANA YERLEŞTİREBİLİRSİNİZ

 

Online

 

1

 

 
 
TRABZON              

 

TRABZON     KÜLTÜR    COĞRAFYA  TRABZON RESİMLERİ   TRABZONUN YAYLALARI

  Armutlu Yaylası Tonya ilçesinden 24, Şalpazarı ilçesinden ise 34 km mesafededir. 1800 m yüksekliktedir.

Çakırgöl YaylasıMaçka-Meryemana (Sumela) yolundan 58 km. mesafede ve denizden uzaklığı 2.504 metre olan yayla çevresinde Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Aykarsa, Livayda, Kurugöl, Mesaraş, Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Dereboyu yaylaları mevcuttur.

Çatma Oba Yaylası 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi'nin 14 km. doğusunda yer alan Kadırga yaylasının 9 km. güneyindedir. Yaylaya özel araçlarla gidilebilir.2.200 m. yükseklikteki Çatma obası küçük bir yayladır. Erikbeli-Kadırga-Çatma Obası Yaylası ve Zigana Kayak Merkezi arasında doğa yürüyüşü yapılabilir. Mızraklı Su, Şehitler tepesi, Çıngıraklı kuyu gibi efsaneleri olan mekanları vardır.

 Düzköy Haçka Yaylası Düzköy ilçesinden 12 km güneyde, 1784 m yüksekliktedir. Elektrik, PTT, çeşme gibi altyapıya sahip olan yaylada, kasap, manav, fırın ve pansiyon mevcuttur.
Haçka Yayla Kenti 2000 yılında turizme katkı için yapıldı. Yayla Kent'te 15 ağaç ev ve bir restoran bulunuyor.

Harmantepe Yaylası Köprübaşı ilçesi Yeşilyurt Beldesi sınırları içersindedir. Harmantepe Yaylasında 1.Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarları vardır. Her yıl 29 Haziran tarihinde anma günü tertip edilir. Cösk tepesi görülmeye değer yerlerden birisidir.

Hıdırnebi Yaylası Akçaabat-Düzköy yolunun 12. km.sinden batıya dönülerek 10 km mesafededir. 1742 m yüksekliktedir.
Akçaabat Hıdırnebi yaylasında ahşap Yayla Kent oluşturulmuştur. Doğaya uyumlu doğayı bozmayan evler olan bu yayla kente ulaşım asfalt yolla yapılmaktadır. Yaz kış her mevsim ulaşıma açık olan bu yaylanın denizden yüksekliği 1650 metredir.

Kadırga Yaylası Erikbeli Turizm Merkezinin 14 km doğusundadır. 2300 m yüksekliktedir.

Karadağ Yaylası Akçaabat-Düzköy yolu ile ulaşılabileceği gibi Vakfıkebir’den de ulaşılabilen bir yayla alanıdır. 1946 m yüksekliktedir.

Kayabaşı Yaylası Akçaabat Işıklar Beldesinden 16 km yukardadır. Trabzon Valiliği Özel İdare Müdürlüğü tarafından Ahşap Yayla Kent kurulmuş ve özel sektöre kiralanmıştır. Her türlü imkana sahip olan tesisler, 120 yatak kapasitelidir. Ahşap ve Bağdati tarzda yapılmış yöresel evler dikkat çekicidir.

Kiraz Yaylası Maçka ilçesinden 29 km uzaklıktadır. 1850 m yüksekliğindedir.

Lapazan Yaylası 27 km'lik bir stabilize yolla ulaşılabilen yayla, Maçka ilçesine bağlı Gürgenağaç köyünün güneyinde ve denizden mesafesi 2200 metredir. Altyapıya henüz kavuşmamış yaylada Haziran - Temmuz aylarında yer yer kar yığınları görülmektedir. Aşınmaya dayanıklı bitki örtüsü çim kayağına elverişlidir.

Mavura Yaylası Maçka’nın 18.5 km batısında yer alır

Pazarcık Yaylası Araklı ilçesinin 60 km güneyinde Karadere güzergâhındadır.

Sazalanı Yaylası Erikbeli turizm merkezinin 5 km batısında yeralır

Sisdağı Yaylası 1850 m yükseklikte bulunan yaylaya, Tonya'ya 24 km mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi yolundan 25 km geçerek varılabilir. 1550 m yükseklikteki yaylaya altyapı hizmetleri getirilmiştir. Bakkal, kasap ve kır kahvesi bulunabilir. Her yıl Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır.

Sultan Murat YaylasıTrabzon ili Çaykara ilçesine 25 km uzaklıkta olup, Aydıntepe’nin 54 km kuzeybatısındadır. 1.Dünya Savaşından kalma siperler ve şehit mezarlarını her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.

Şolma Yaylası Şolma Yaylası; merkeze 22 km uzaklıkta çam ormanları ile çevrilmiş, soğuk suyu, düz çimenleri ve çeşitli kokulu çiçekleri ile görülmeye değer bir yayla konumundadır. Mağura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır.1700 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Elektrik, su, telefon mevcuttur.

Yeşilyurt Yılantaş Araklı ilçesi Yeşilyurt beldesi sınırları içersindedir. Trabzon’a 64, Araklı ilçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km lik bir stablize yolla Yeşilyurt beldesine bağlanır.

Zigana Yayla Tatil Köyü Trabzon havalimanına 55 km uzaklıkta Gümüşhane-Erzurum istikametinde 1700 m rakımda Zigana Dağları eteklerinde ve Hamsiköy Bekçiler Mevkiinde yer alan Zitaş Zigana Yayla Tatil Köyü zümrüt yeşili çam ormanları arasında yer alması ve muhteşem doğası ile adeta yeryüzü cennetini andırmakta.
Doğayla iç içe olmanın zevkini çıkarabileceğiniz tamamen ahşap (Bungalow) evlerde, evinizdeki özgürlükte ve rahatlıkta konaklama imkanına sahipsiniz. Yaz kış sıcacık bir ortam, merkezi ısıtma sistemi ile serin yaz gecelerinde bile hizmetinizde. 24 saat sıcak su, banyo, TV, telefon hizmeti ile de ihtiyaçlarınız kolaylıkla karşılanıyor.
Geniş ve birbirinden zevkli döşenmiş, otantik bir rüzgar esen 300 kişilik restoran ve orman kafelerinde, birbirinden lezzetli zengin mönü ile ziyafet çekebilir, yöreye ait otantik müziğin eşliğinde coşabilir, ya da zengin doğa manzarasında sessiz bir ortamda oturup çevreyi seyretme imkanı bulabilirsiniz.

 
 
 
 
Copring © 2007
 
Bahtiyar Şengün
Fatih Şengün