SİS DAĞINIn WEB SAYFASI
  Sis Dağı FM Sis Dağı Resimler Ziyaretci Defteri Çanakcı İletişim Forum  
GENEL
 SOHBET
ŞİİRLER
E-KART
LİNK PANOSU
YAYLALAR
ŞENLİKLER
TURİZM
VİDEOLAR
MÜZİK EĞLENCE
OYUNLAR
GEZİLER
KEMENÇE
CAGED
DUYURU PANOSU
BÖLGEMİZ
GİRESUN
TRABZON
GÜMÜŞHANE
GÖRELE
TORUL
KÜRTÜN
BEŞİKDÜZÜ
EYNESIL
Online Muzik
FORUMUMUZ
KAYIT
GENEL
SOY AĞACI
GURBETCİLER
GİRESUN
ŞİİRLER
FIKRALAR
DUYURULAR

SİS DAĞI WEB SAYFASI

WEB SAYFAMIZ BÖLGE İNSANIMIZIN HİZMETİNDEDİR. TÜM HEMŞERİLERİMİZLE BERABERİZ

SAYFAMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİNİZİ İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ MAİL ADRESLERİMİZ ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ

  BAHTİYAR ŞENGÜN SİSDAĞİ WEB YÖNETİCSİ  (WEB SİTEMİZİN HER HAKKI SAKLIDIR İZİNSİZ KOPYA YAPILMAZ)

RESİMLER
REKLAMLAR
Reklam siparişi verin


BU  ALANA REKLAM VERMEK İSTERSENİZ MAİL ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞARAK REKLAMLARINIZI BU ALANA YERLEŞTİREBİLİRSİNİZ

 

Online

 

1

 

 
 
KÜRTÜN            

 

KÜRTÜN    COĞRAFİ YAPI    KÜRTÜN BARAJI    RESİMLER

        

Harşit Çayı kenarında, Tirebolu-Torul transit karayolu üzerinde kurulmuş son derece dağlık araziye sahip bir ilçedir. Kuzeyde Giresun ili Çanakçı ilçesi, kuzeydoğuda Trabzon ili Şalpazarı ilçesi, Tonya ve Maçka ilçeleri, doğuda Gümüşhane ili Torul ilçesi, güneyde Giresun ili Alucra ilçesi ve batıda Doğankent ilçesi ile çevrilidir. İlçenin yüz ölçümü 930 Km.²  olup denizden yüksekliği ise 602 metredir.

AKARSU

         İlçemizden geçerek Tirebolu yakınlarından denize dökülen Harşit Çayı, ilçenin en önemli akarsuyudur. Ayrıca Kavraz Deresi ve Gelivera Deresi de bulunmaktadır.

.İKLİMİ

         İlçenin iklimi, deniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş alanını teşkil etmektedir. Yazın yok denecek kadar az yağmur yağmaktadır. Kış aylarında zaman zaman yoğun kar yağmasına karşın, lodos rüzgarlarının da etkisiyle uzun süre kar kalmaz.

         Kürtün İlçesinin çevresi kayalıklarla çevrilidir. Ancak yüksek kesimlere doğru yeşil ormanlık alanları başlar. Yağış, orman bitkilerinin yetişmesine sebebiyet vermektedir. Rakım olarak 800 metreye kadar yayvan yapraklılar, 800 metreden 2500 metreye kadar iğne yapraklı ağaçlar ve daha yukarılarda ise otlak, çayırlık ve meraların yer aldığı görülür.

ULAŞIM

         İlçemiz Tirebolu-Torul transit yolu üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımda 1999 yılına kadar sıkıntılar çekilmişse de, Ekim-1999’da Doğankent-Kürtün arasında bulunan toplam 5 km. uzunluğunda tünellerin açılması ile ulaşımda rahatlama kaydedilmiştir.İlçenin Gümüşhane, Giresun ve Trabzon illeri ile bağlantısı rahatlıkla yapılabilmektedir.

         Köy yolları genelde ham yollardır. Ancak zeminin sağlam olması, ulaşımda güçlükler getirmemektedir. Köy yollarına henüz asfaltlama çalışması yapılmamıştır. Özellikle Yukarı Kürtün Köy Grup Yolunun ıslah edilmesi gerekir.

 

 
 
Copring © 2007
 
Bahtiyar Şengün
Fatih Şengün